نشانه های اعتیاد به ماده مخدر ناس و درمان آن با روش های سم زدایی

ناس

ناس ترکیبی از توتون یا گیاه به نام آلکالی (هیدروکسید کلسیم)، خاکستر گیاهان، روغن، ادویه‌جات است. گاهی اوقات از جوجه‌های تازه سردرآورده، فضولات شتر یا ماری‌هوانا تشکیل‌شده است. ظاهر ناس توصیفی متفاوت از این ماده است. گاهی‌اوقات ناس به شکل توپ سبزرنگی است البته بعضی از افراد آن را پودری قهوه‌ای توصیف‌می‌کنند. ناس تازه به شکل دانه‌های بزرگ و سبزرنگ است اما ناس کهنه تقریبا به شکل پودری سیاه است. برخی از سازندگان آن را گرانولیزه‌نمی‌کنند و آن را به شکل پودر می‌فروشند.

مصرف ناس افکار و کردار فرد را عوض‌می‌کند. اگر به ناس اعتیاد پیداکنید سرخوش‌می‌شوید و تمایل به مصرف دوباره آن خواهیدداشت. هرچه بیشتر ناس مصرف‌کنید، میزان اثر نشئگی درفرد نیز بیشتر می‌شود. مصرف ناس دارای عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدتی بر روی سلامتی فرد است.

ناس چیست؟


قبلا ناس به‌عنوان خال‌های کوچکی ساخته‌می‌شدند شده اما سپس به شکل چوب‌هایی تبدیل‌شدند که تولید‌کنندگان آن پس از خردکردن مواد به کمک دستگاه خردکن آن را تولید‌می‌کردند. همه چیز شواهدی بر تولید انبوه این ماده دارد. ناس هر روزه محبوب‌تر و خرید موادمخدر آسان‌تر می‌شود. تولید ناس در کارخانه‌ها نیست بلکه تولید آن در داخل خانه‌ها سازماندهی‌می‌شود (چراکه پیداکردن چنین تعداد زیادی جوجه مرغ یا نجاست شتر در مکان دیگری، کار دشواری است).

ناس چگونه عمل‌می‌کند؟


طریقه ناس بدین صورت است که آن را در زیر یک گونه یا لب قرارمی‌دهند.  آلکالی‌هایی کهدر ناس موجود هستند، PH  بدن را تغییرداده و سبب افزایش جذب نیکوتین از طریق دهان می‌شوند. مقدار زیادی از بزاق که ترشح‌می‌شود باید به بیرون تف‌شود زیرا ورود این بزاق به داخل معده ممکن‌است موجب تهوع و اسهال شود. مصرف ناس باعث آرامش و احساس سبکی، سرگیجه، تاری دید، لرزش دست یا پا در فرد می‌شود و معمولا این وضعیت بمدت ۷ دقیقه ادامه دارد. در مرحله آخرین که ناس مورد محبوبیت بین دانش‌آموزان و دانشجویان قرار بگیرد باعث اضطراب و دلهره در آنان می‌شود.

اثرات ناس


استفاده از ناس به شدت بر سلامتی جسمانی فرد تاثیر‌می‌گذارد و باعث بدترشدن حافظه، انحراف در رشد روانی، بیماری‌های غشاء مخاطی دهان، حنجره، معده، خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های دندانی می‌شود. ثابت‌شده است که افرادی که ناس مصرف‌می‌کنند، احتمال مبتلاشدن آنها به سرطان ٪ ۸۰ بیشتر از افراد معمولی است.
همچنین عملکرد تناسلی این افراد دچار اختلالاتی می‌شود زیرا تولید اسپرم در آنان متوقف‌شده است. لذا مصرف ناس باعث اختلالاتی بر توانایی دستگاه تناسلی در مردان می‌شود. پزشکان در مورد آسیبهای مصرف ناس به بدن دانش کافی دارند. شایان ذکراست که آسیب  ناشی از مصرف ناس به زمان مصرف بستگی‌ندارد. ممکن‌است که ناس در همان اولین بار تاثیر خود را بگذارد، لذا باید گفت که صدمات ناشی از مصرف ناس به ویژگی‌های بدن بستگی دارد. بزرگترین خطر استفاده از ناس توقف تولید اسپرم است. در این حالت، عملکرد تولید مثل مختل‌شده و احتمال رفع این مشکل بسیار ناچیز است یا بهتراست بگوییم تقریبا احتمال بازگشت دستگاه تناسلی به وضعیت عادی صفر است.

سیگار و ناس چه تفاوتی دارند؟


البته نباید فراموش‌کرد که مصرف ناس باعث اعتیاد به  نیکوتین موجود در آن می‌شود. در واقع، ناس جایگزین نیکوتین نیست بلکه همان تنباکو است که به بدن آسیب‌می‌رساند و نباید فریب این را بخورید که دوز کمتر نیکوتین باعث رفع‌مشکل نمی‌شود. مصرف‌کنندگان ناس با تغییر ترکیبات مخلوط و مقدار آن مشکل را جبران‌می‌کنند. تفاوت این دو در این است که دود نیکوتین بر ریه‌ها تاثیر می گذارد اما ناس بر روی غشای مخاط دهان و معده تاثیرمی‌گذارد.

آیا ناس اعتیادآور است؟


ناس باعث اعتیاد به نیکوتین می‌شود بدان معنت که بدن فرد نیازمند مصرف دوباره‌ی ناس می‌شود و مجبور است برای جبران نیکوتین بدن به سیگار روی‌بیاورد و فردی سیگاری‌شود.

مصرف ناس چه خطراتی برای بدن به‌همراه دارد؟


خطرات-مصرف-ناس

 • نیکوتین باعث تنگ‌شدن عروق می‌شود و مغز، قلب و سایر اندامها دچار حس هیپوکسی می‌شوند. بدلیل تاثیر نیکوتین بر بدن، دیواره عروق ضعیف شده و ممکن‌است باعث پرخاشگری شود. قلب فردی که ناس مصرف‌می‌کند همانند قلب یک ورزشکار کارمی‌کند اما به علت نازک‌شدن عروق، قادر به حمل اکسیژن کافی نخواهد‌بود و به مرور زمان منجر به پیری عضلات قلب و دچارانفاركتوس (ناحیه‌ای که در اثر وقفه گردش خون در رگ، بافتهای آن مرده‌باشد) می‌شود.
 • ناس یکی عوامل بروز سرطان است!
 • مصرف ناس باعث بروز بیماری‌های دندانی می‌شود.
 • ناس علت گاستریت است و میمکن‌است حتی باعث زخم معده نیز شود. همچنین روش خانگی تولید ناس، ضامن تمیزی محصول نیست لذا اغلب افرادی که از ناس مصرف‌می‌کنند دچار بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت می‌شوند.
 • در اغلب موارد، تولید‌کنندگان ناس عناصر روانگردان دیگری را به آن اضافه‌می‌کنند که این می‌توانند باعث اعتیاد ناشی از سایر عناصر شود. نوجوانانی که از ناس استفاده‌می‌کنند دچار مشکلاتی در زمینه درک مطالب درسی و مشکلات مربوط به حافظه می‌شوند.
 • نوجوانانی ناس مصرف‌می‌کنند دچار تغییر شخصیت‌ شده و باعث ازبین‌بردن روان خود می‌شوند.
 • نوجوانانی که به طور مرتب از ناس استفاده‌می‌کنند احتمال روی‌آوردن آنها به مصرف مواد مخدر سنگین نیز وجوددارد.
 • مصرف‌کنندگان ناس دچار بیماری‌های دهان، عفونت‌های روده و بیماری‌های ویروسی هستند.
 • افرادی که ناس ‌مصرف‌می‌کنند دچار مشکلاتی در سیستم تولیدمثل می‌شوند (این افراد قادر به تولید اسپرم نخواهندبود). بر اساس موسسه مسائل پزشکی از آکادمی ملی علوم: ناس موجب ناباروری شده و رهایی از این مشکل تقریبا غیرممکن‌است.
 • تولیدکنندگان برای اینکه خریداران ناس را دچار اعتیاد بیشتری کنند به آن افیدرون و افیدرین اضافه می‌کنند. بدین ترتیب نه تنها فرد به نیکوتین بلکه به مواد شیمایی نیز اعتیاد پیدامی‌کند که بنا به گفته‌ی پزشکان ترک اعتیاد به مواد شیمیایی بسیار سخت است.
 • ناسار همچنین دارای مواد تشکیل‌دهنده مانند فلزات سنگین (کادمیوم، سرب) است که باعث مسمومیت کبد و کلیه می‌شود.

درمان اعتیاد به مواد ناس با سم‌زدایی


برنامه دتوکسیک مجموعه‌ای از روش‌های اشاره‌شده به وابستگی شیمیایی معتادان به مواد مخدر است. تحقیقات علمی نشان‌می‌دهد که باقیمانده‌ی موادمخدر و دیگر سموم در بافتهای چربی بدن انسان انباشت‌شده و حتی سال‌ها پس از استفاده از آنها نیز در بدن باقی‌می‌ماند. ممکن‌است باقی‌ماندن سموم و مواد مخدر تا سالیان سال دارای اثرات سوئی بر بدن انسان باشد به همین دلیل لازم است که بدن از داخل شستشو و پاکسازی‌شود.

توانبخشی روانشناختی


توانبخشی روانشناختی یک مرحله مهم و بسیار مداوم در حمایت از بیمار و خانواده‌اش در شرایط مرکز توانبخشی یا بصورت سرپایی است که از طریق وابستگی روانی به کمک برنامه بازپروری و توسط مددکار صورت‌می‌گیرد. در این مرحله همه چیز بستگی به تجربه و مهارت‌های روانشناسی دارد که این مرحله را انجام‌می‌دهد. یک نوع دومی از برنامه دی‌توکس (سم‌زدایی‌کردن) نیز وجوددارد. در این برنامه به پاکسازی‌کردن بدن از مواد مخدر و دیگر مواد مضر به کمک روش‌های فیزیولوژیکی پرداخته‌می‌شود. سم‌زدایی شامل ورزش دو، سونا رفتن و مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی است. از این روش‌ها برای افزایش عرق‌کردن استفاده‌می‌شود چراکه از طریق عرق‌کردن مواد انباشت‌شده در بدن خارج‌می‌شود. در این نوع سم‌زدایی از خشونت، برنامه نویسی، هیپنوتیزم یا دارو استفاده‌نمی‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *