نحوه ترک اعتیاد با داروی نالترکسون و نقش آن در سم زدایی

نحوه ترک اعتیاد با داروی نالترکسون و نقش آن در سم زدایی

این دارو برای جلوگیری از مصرف افرادی که معتاد به مواد مخدر خاص (مورفین‌ها) هستند، استفاده می‌شود. این دارو به عنوان بخشی از یک برنامه کامل درمان برای سوء مصرف مواد (مثلا نظارت بر رعایت عدم مصرف، مشاوره، قرارداد رفتاری، تغییر شیوه زندگی) استفاده می‌شود. این دارو نباید در افرادی که در حال مصرف مواد مخدری مثل متادون هستند، استفاده شود. انجام این کار می‌تواند باعث بروز علائم ناگهانی ترک شود.

نالترکسون متعلق به یک دسته از داروهای شناخته شده به عنوان آنتاگونیست‌های مورفینی می‌باشد. این دارو در مغز برای جلوگیری از اثرات مورفین (مثلا احساس رفاه، کاهش درد) استفاده می‌شود. همچنین تمایل به مصرف مواد مخدر را در فرد کاهش می‌دهد. این دارو برای درمان سوء مصرف الکل نیز استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند به مردم کمک کند که کمتر الکل مصرف کنند یا نوشیدن آن را به طور کامل قطع کنند. همچنین میل به مصرف الکل هنگام استفاده از برنامه درمانی که شامل مشاوره، حمایت و تغییر شیوه زندگی است، کاهش می‌دهد.

نالترکسون دارویی است که برای درمان اختلالات مصرف مواد مخدر و الکل استفاده می‌شود. این دارو به فرم قرص یا به فرم تزریقی در دسترس است. فرم قرص نالترکسون (ReVia، Depade) را می‌توان به اندازه ۵۰ میلی گرم در روز مصرف کرد. فرم تزریقی دارو که در زمان طولانی‌تری آزاد می‌شود (Vivitrol) یک بار در ماه به میزان ۳۸۰ میلی‌گرم به صورت عضلانی تزریق می‌شود. نالترکسون می‌تواند توسط هر پزشکی که مجاز به تجویز دارو است، تجویز شود. برای کاهش خطر بروز عوارض جانبی دارو، به بیماران هشدار داده می‌شود که از داروهای ضد افسردگی و داروهای مخدر برای حداقل ۷-۱۰ روز قبل از شروع نالترکسون پرهیز کنند. در صورت تغییر دارو از متادون به نالترکسون، بیمار باید از مواد مخدر به طور کامل پرهیز کند.

نحوه استفاده از نالترکسون HCL

این دارو را با غذا و یا بدون غذا مصرف کنید، معمولا ۵۰ میلی گرم یک بار در روز یا هرجور که دکتر شما تجویز می‌کند، دارو را مصرف کنید. این دارو ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی ارائه شود، که پزشک شما مراقب داروهایی که شما مصرف می‌کنید می‌باشد. در این مورد، پزشک شما ممکن است یک دوز بالاتر (۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیگرم) برای دو تا سه روز تجویز کند تا برنامه ریزی مراجعه شما به کلینیک را آسانتر کند. نالتراکسون ممکن است با غذا یا آنتی اسیدها در صورت بروز عوارض احتمالی شکمی، مصرف شود.

آزمایش های ادرار برای بررسی استفاده از داروهای ضد مورفینی انجام می‌شود. پزشک شما ممکن است به شما یک داروی دیگر (نالوکسان) را برای بررسی استفاده از مواد مخدر تجویز کند. قبل از شروع نالترکسون، حداقل ۷ روز قبل از مصرف هر گونه مواد مخدر جدا خودداری کنید. شما ممکن است نیاز به متوقف کردن برخی داروهای مخدر خاص (مانند متادون) ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از شروع نالترکسون داشته باشید.

دوز دارو بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ به درمان تنظیم می‌شود. پزشک شما ممکن است درمان را با یک دوز پایین تر شروع کند و قبل از افزایش دوز دارو، شما را برای هر گونه عوارض جانبی یا علائم ترک کنترل کند. این دارو را با دستور پزشک مصرف کنید. دوز داروی خود را افزایش ندهید، آن را به موقع مصرف کنید یا آن را بدون تایید پزشک خود مصرف نکنید.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشتر از آن سود ببرید. برای کمک به یاد داشته باشید که هر روز در یک ساعت خاص دارو را مصرف کنید.

اگر شما دوباره شروع به استفاده از مواد مخدر یا الکل کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نالترکسون چگونه کار می کند

نالترکسون

نالترکسون اثرات بی نظیر و آرام بخش مواد مخدری مانند هروئین، مورفین و کدئین را متوقف می‌کند. این دارو با مکانیسم متقاوتی نسبت به بوپرینورفین و متادون عمل می کند، که گیرنده‌های مهاری را در بدن مهار می‌کنند. نالترکسون به گیرنده‌های مورفینی متصل و آن‌ها را مهار می‌کند و گزارش شده است که میل به استفاده از مواد مخدر را در فرد کاهش می‌دهد. پتانسیل سوءاستفاده و انحراف دارویی با نالترکسون وجود ندارد.

اگر یک فرد دوباره به مصرف مواد مخدر بپردازد، و از داروهای اعتیاد آور استفاده کند، نالترکسون مانع از احساس خوب در آنها می‌شود. افراد استفاده کننده از نالترکسون نباید از مواد مخدر یا داروهای غیرقانونی دیگر؛ نوشیدنی‌های الکلی؛ یا آرام بخش‌ها، و یا داروهای دیگر را مصرف کنند.

بیماران استفاده کننده از نالترکسون ممکن است کاهش تحمل به مواد مخدر را داشته باشند و ممکن است از حساسیت بالقوه آنها نسبت به دوزهای پایین یا بیشتر مواد مخدر کاسته شود. اگر بیمارانی که پس از یک دوره با نالترکسون درمان می شوند، دوباره از مواد مخدر استفاده کنند، ممکن است که دوز مواد مخدری که قبلا استفاده می‌شد، برای آن‌ها کشنده باشد، و خطراتی مانند ایست تنفسی و گرفتگی عروق خونی در آن‌ها ایجاد شود.

همانند تمام داروهای مورد استفاده در درمان دارویی اعتیاد (MAT)، نالترکسون به عنوان بخشی از برنامه درمان جامع ترک شامل مشاوره و مشارکت در برنامه‌های حمایت اجتماعی می‌باشد.

نالترکسون برای اختلالات مصرف مورفین

نالترکسون تزریقی برای درمان افراد مبتلا به اختلال سو مصرف مورفین تایید شده است. این دارو می‌تواند توسط هر پزشک مجاز برای تجویز دارو درخواست شود، آموزش ویژه لازم ندارد. مهم است که عوارض پزشکی ناشی از ترک مواد (سم زدایی) حداقل ۷ تا ۱۰ روز قبل از شروع نالترکسون تزریقی، انجام شده باشد. تحقیقات نشان داده است که نالترکسون واکنش پذیری افراد را نسبت به علائم تهدید کننده دارو کاهش می‌دهد و اشتیاق فرد نسبت به مصرف مواد را کاهش می‌دهد. بیمارانی که از نالترکسون تزریقی برای مدت طولانی استفاده می‌کنند کاهش تحمل نسبت به مواد مخدر خواهند داشت و ممکن است نسبت به حساسیت بالقوه آنها به دوزهای پایین یا بالا مورفین آگاهی نداشته باشند. نالترکسون تزریقی باید بخشی از یک برنامه مدیریت جامع باشد که شامل حمایت روانی می‌باشد.

نالترکسون برای اعتیاد به الکل

این دارو هنگامی که به عنوان یک درمان برای وابستگی به الکل استفاده می‌شود، اثرات روانی و احساس‌های جسمی مربوط به مصرف را مسدود می‌کند. این به افراد معتاد به الکل اجازه می‌دهد رفتارهای نوشیدنی خود را به میزان کافی کاهش دهند تا انگیزه‌ای برای ادامه درمان و جلوگیری از بازگشت به مصرف دوباره داشته باشد. نالترکسون اعتیادآور نیست و همچنین واکنش آلرژیک ندارد.

درمان طولانی مدت نالترکسون که بیش از سه ماه طول می‌کشد، توسط محققان تایید شده است که بیشتر موثر واقع می‌شود و درمان نیز ممکن است به طور نامحدود استفاده شود. درباره اختلالات مصرف الکل بیشتر بدانید.

اثرات جانبی استفاده از نالترکسون

تهوع، سردرد، سرگیجه، اضطراب، خستگی و اختلالات خواب ممکن است رخ دهد. در تعداد کمی از افراد، ممکن است علائم ترک اعتیاد خفیف، از جمله گرفتگی شکمی، بی حسی، درد استخوانی یا مفصلی، درد عضلانی و آبریزش بینی رخ دهد. اگر هر یک از این علائم همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او به این فکر کرده است که منافع شما در مصرف این دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد مبتلا به این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

علائم ناگهانی ترک اعتیاد در عرض چند دقیقه پس از مصرف نالترکسون اتفاق می‌افتد. اگر هر کدام از این علائم احتمالی رخ داد، این علائم را به پزشک خود اطلاع دهید: کرامپ‌های شکمی، تهوع یا استفراغ، اسهال، درد مفصلی یا استخوانی یا عضلانی، تغییرات روانی یا اخلاقی (مثلا اضطراب، سردرگمی، خواب آلودگی شدید، توهم‌های تصویری)، آب ریزش بینی. نالترکسون به ندرت بیماری کبدی جدی ایجاد می‌کند. هنگامی که دوزهای بالاتر استفاده می‌شود، خطر مصرف دارو افزایش می‌یابد. در مورد خطرات و مزایای استفاده از دارو با پزشک خود صحبت کنید. در صورت بروز علائم و بیماری کبدی، تهوع و استفراغ مداوم، درد شدید معده یا شکم، ادرار تیره، زرد شدن چشم ها یا پوست، به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش بسیار حساس و آلرژیک این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: زخم، خارش یا تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، داشتید، به پزشک مراجعه کنید. موارد ذکر شده یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی دارو نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شوید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها

هشدارها

قبل از مصرف نالترکسون، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید؛ یا اگر هرگونه آلرژی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می‌تواند واکنش‌های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، با پزشک یا داروساز  خود درمورد سابقه پزشکی خود بخصوص از موارد مصرف هر نوع داروهای مخدر (مانند مورفین، متادون، بوپرنورفین)،  بیماری کلیوی، بیماری کبدی در حال حاضر یا در زمان اخیر (در ۷ تا ۱۴ روز گذشته)، اطلاع دهید. شما باید همواره یک علامت پزشکی مبنی بر حمل یا مصرف این دارو به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل،درمان مناسب در محل اورژانس پزشکی به شما داده شود.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه در شما شود. الکل یا ماری جوانا موجب سرگیجه می‌شوند. هنگام مصرف دارو از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هوشیاری کامل دارد، خودداری کنید تا زمانی که بتوانید با خیال راحت این کارها را انجام دهید. از نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید. اگر از ماریجوانا استفاده می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید. پس از متوقف کردن درمان نالترکسون، ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به دوزهای پایین تر مواد مخدر داشته باشید و خطر ابتلا به عوارض جانبی احتمالی تهدید کننده زندگی با مصرف مواد مخدر را افزایش دهید (به عنوان مثال، کاهش تنفس، از دست رفتن هوشیاری و غیره).

این دارو باعث کاهش اثرات داروهای مخدر (از جمله هروئین) و داروهای مشابه (مورفین) می‌شود. با این حال، دوزهای بالاتر هروئین یا مواد مخدر می‌توانند بر این بلوک غلبه کنند. تلاش برای غلبه بر این بلوک بسیار خطرناک است و ممکن است باعث آسیب جدی، از دست دادن هوشیاری و مرگ شود. اطمینان حاصل کنید که به طور کامل از خطرات و مزایای استفاده از این دارو آگاهی کامل دارید. دستورالعمل های دکتر خود را دقیقا دنبال کنید.

  • قبل از جراحی یا هر گونه درمان پزشکی، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو را مصرف می‌کنید.
  • در دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی که مورد نیاز باشد استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای دارو با دکتر خود صحبت کنید.
  • این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوب بر نوزاد داشته باشد. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر اثر داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی آن شود. این متن شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید تهیه نمایید (از جمله داروهای تجویزی یا غیر تجویزی و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروها را بدون تایید پزشک تغییر ندهید.

بعضی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: داروهای سرفه (به عنوان مثال، دکسترومتورفان)، دیسولفیرام، داروهای اسهال (مانند دیفنکسیلات)، داروهای آرام بخش (مانند کدئین، هیدروکودون، پروپوکسفن)، تریوریدیزین. این دارو ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمایش‌های اعتیاد) تداخل داشته باشد، احتمالا باعث نتایج اشتباه آزمایشگاهی خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان خود می‌دانند که شما از این دارو استفاده می‌کنید.

اوور دوز

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده و علائم جدی مانند مشکلات تنفسی داشته باشد، با اورژانس تماس بگیرید. این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. آزمایشات پزشکی (مثلا آزمایشات عملکرد کبدی) باید به صورت دوره ای انجام شود تا مانع پیشرفت علادم در شما شود یا عوارض جانبی دارو بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز از دست رفته

اگر دوز دارویی که باید مصرف می‌کردید، فراموش کردید، به محض یادآوری مصرف کنید. در صورتی که نزدیک به زمان دوز بعدی باشد، دوز از دست رفته را رها کنید و دستورالعمل مصرفی معمول خود را ادامه دهید. دوز مصرفی را برای جبران دوبرابر نکنید.

ذخیره سازی

  • در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگه ندارید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
  • داروها را در داخل توالت یا فاضلاب نریزید. پس از پایان دارو یا زمانی که دیگر به آن نیازی ندارید و یا در زمان پایان تاریخ مصرف دارو، طبق دستورالعمل آن را دور بریزید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *