ترک اعتیاد به ریتالین: مداخله صحیح در سم زدایی و ترک مصرف ریتالین

ترک اعتیاد به ریتالین

ریتالین یک محرک تجویزی است که برای درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) و برخی از مشکلات دیگر استفاده می‌شود. با این حال، این ماده به طور بالقوه اعتیاد آور نیز هست. ریتالین، با فرمول متیل فنیدات- همانند دیگر محرک‌های عصبی، بر سیستم دوپامین مغز اثر می‌گذارد و حس خوبی را به وجود می‌آورد که می‌تواند موجب سر خوشی شود. این ماده نوروشیمیایی لذت بخش عامل اصلی است که در مغز افارد دچار سوء مصرف مواد و اعتیاد وجود دارد. اگر فردی که ریتالین مصرف می‌کند، دچار اعتیاد شود، اطلاع از این که چه کاری باید انجام دهد می‌تواند دشوار باشد. با این حال، با درمان، می‌توان از یک محرک اعتیاد رهایی بافت و فهمید که چگونه وسوسه و محرک‌هایی که منجر به بازگشت دوباره به مصرف مواد می‌شود را کنترل نمود.

بسیاری از افراد دچار سو مصرف ریتالین هستند، زیرا باعث می‌شود که آن‌ها حالت بهتری از خود را احساس کنند – حداقل در ابتدا این گونه خواهد بود. اما بهترین و واقعی‌ترین حالت شما، خودی در درون شما است که واقعا تا رهایی از مخمصه سو مصرف مواد مخدر نمی‌تواند درخشان شود .درمان اعتیاد به شما این امکان را می‌دهد تا خودتان را کشف کنید و اهداف خود را دوباره تعریف نمایید. شما می‌توانید آنچه را که می‌خواهید  به دست آورید در حالی که پاک و هوشیار هستید، فقط به کمک کمی نیاز دارید تا به آن نقطه برسید. بهترین برنامه‌های درمان اعتیاد استفاده از ترکیبی از درمان‌ها برای آموزش فرد و بررسی مسائل شخصی مربوط به سوء مصرف مواد است. از آنجا که هدف درمان اعتیاد بهبودی کامل و درازمدت است، برنامه‌های درمان را می‌توان برای هر فرد به طور خاص طراحی کرد تا از بالاترین کیفیت مراقبت از نیازهای آن‌ها  اطمینان حاصل شود.

کلینیک ترک اعتیاد دکتر استکی با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه درمان مشکلات اعتیادی آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان دراین زمینه می‌باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

چطور بفهمید کسی به مصرف ریتالین اعتیاد دارد؟


چطور بفهمید کسی به مصرف ریتالین اعتیاد دارد

اگر فرد به متیل فنیدات معتاد شده است، ممکن است مرموز باشد، سعی می‌کند مشکل را پنهان کند. با این حال، ممکن است علائم اعتیاد به متیل فنیدات را نشان دهند، مانند:

 • استفاده از متیل فنیدات تنها برای تجربه سرخوشی یا تمرکز بر یک پروژه
 • نادیده گرفتن اثرات فیزیکی و روانی منفی متیل فنیدات
 • صرف زمان و پول زیاد برای به دست آوردن و مصرف مواد
 • عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه
 • مصرف قرص‌های ریتالین که برای آن‌ها تجویز نشده بود
 • مراجعه به پزشکان متعدد برای دریافت نسخه‌های فراوان

سوء مصرف متیل فنیدات اغلب در دانش آموزانی دیده می‌شود که از ریتالین به منظور تمرکز بهتر در انجام کارهای خاص استفاده می‌کنند. این ماده به فرد کمک می‌کند تا راحت‌تر برای یک امتحان یا پروژه بزرگ مغز خود را پر کند، و به اون این امکان را می‌دهد تا عمیق‌تر و به مدت طولانی‌تر از حد معمول متمرکز شود. به همین علت، متیل فنیدات گاهی اوقات “داروی مطالعه” نامیده می‌شود. فردی که به این صورت دچار سوء مصرف متیل فنیدات می‌شود، ممکن است احساس کنند که ضرری ندارد زیرا تنها چند وقت یک بار مصرف می‌کنند. موفقیتی که فرد پس از مصرف دارو کسب می‌کند (نمره خوب یا اتمام پروژه ) ممکن است این باور را تقویت نماید.

از دکتر بپرسید.

درمان اعتیاد به ریتالین


درمان اعتیاد به ریتالین

مراحل درمان اعتیاد به ریتالین به شرح زیر می‌باشد:

پیدا کردن یک برنامه توانبخشی معتبر

اولین گام برای درمان هر گونه اعتیاد، از جمله به محرک‌ها، یافتن یک مرکز درمانی معتبر و مبتنی بر تحقیقات می‌باشد. در حالی که بسیاری از افراد سعی می‌کنند خودشان اعتیاد را درمان کنند، به طور کلی برای چالش‌هایی که در تلاش برای بهبودی از سوء مصرف مواد وجود دارد، آماده نیستند، از جمله:

 • علائم ناخوشایند دوره ترک
 • شدت تمایل به مصرف
 • اثرات منفی محرک‌ها، مانند دوستانی که هنوز از آن‌ها استفاده می‌کنند یا مکان‌های خاص
 • حضور یا اثرات شرایط همزمان مانند افسردگی و اضطراب

مراکز بازتوانی حرفه‌ای که درمان مبتنی بر تحقیق را فراهم میکنند و درک درستی از نحوه عملکرد ریتالین در مغز دارند می‌تواند در مدیریت این مشکلات و ماندن در مسیر درمان برخلاف وجود موانع لغزشی که ممکن است در طول مسیر به وجود آیند، به فرد کمک کنند.

مرحله بندی مداخله درمانی

گاهی اوقات، فردی که با اعتیاد به ریتالین دست و پنجه نرم می‌کند ممکن است از وابستگی خود به مواد مخدر آگاهی نداشته باشد یا شاید مطلع باشد اما متوجه نیست که عواقب اعتیاد به محرک چگونه خواهد بود. مداخله یک راه برای کمک به فرد در درک پیامدهای رفتارهای اعتیاد آور و اثرات استفاده از مواد مخدر بر بدن است و باعث تشویق فرد به دریافت کمک می‌شود.مهم است که مطمئن شوید مرحله ۱ قبل از مرحله ۲ انجام می‌شود، زیرا تصمیم گیری فرد برای دریافت کمک مستلزم پاسخ سریع است تا احتمال این که فرد به طور واقعی درمان را پیگیری می‌کند، به حداکثر برسد.

سم زدایی از ماده مخدر

شهودی به نظر می‌رسد، اما قبل از درمان می‌تواند موثر باشد، فرد باید مصرف مواد را متوقف کند. با این وجود، این کار می‌تواند برای فرد یک چالش باشد، زیرا اغلب تلاش برای قطع مصرف این ماده می‌تواند به نشانه‌های ترک و گرایش‌های بسیار ناخوشایند منجر شود. همانطور که گفته شد، ریتالین دارای علائم ترک اعتیاد است:

 • خواب آلودگی، خستگی و بی خوابی
 • عدم توانایی در تمرکز
 • سرگیجه
 • افزایش اشتها و افزایش وزن
 • تحریک، خشم، و نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • یبوست
 • تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم
 • میل به مصرف مواد

هیچ کدام از این علائم مرگبار نیستند. با این حال، می‌توانند ادامه دوری از مواد را برای فرد دشوار کنند، به خصوص به دلیل اینکه علائم ممکن است بسته به علائم و فرد، یک هفته تا یک ماه یا بیشتر طول بکشد. کار با یک مرکز درمانی برای تکمیل سم زدایی می‌تواند از طریق کاهش دوز و استفاده از داروها یا تکنیک‌های دیگر برای تسکین علائم، کمک کننده باشد، و این احتمال را افزایش می‌دهد که فرد بدون بازگشت دوباره به مصرف، از علائم ترک رهایی یابد.

شرکت در تراپی

تراپی عنصر اصلی برنامه درمانی برای غلبه بر اعتیاد به ریتالین است. از آن جایی که اعتیاد به عنوان یک اختلال سلامت روانی طبقه بندی می‌شود، فردی که سعی دارد از اعتياد به ريتالين بهبود يابد، باید با درک چگونگی تاثیر آن بر روی مغز و جایگزین کردن میل به مواد مخدر با رفتارهای ديگری که طی تحقیقات نشان داده شده است که برای جلوگیری از بازگشت دوباره مفیدند، بر محرک‌ها و تمایلات غلبه کند.یکی از مثال‌های تراپی‌هایی که اغلب در درمان اعتیاد استفاده می‌شود، درمان رفتاری شناختی است. این نوع تراپی به افراد کمک می‌کند تا محرک‌هایی که باعث ایجاد تمایل به استفاده از مواد مخدر می‌شود را شناسایی کند و رفتارهای دیگر غیر از مصرف مواد مخدر را برای ایجاد پاسخ مشابه یاد بگیرند. یک راه جایگزین، مدیریت احتمال وقوع است که در آن فرد برای اجتناب از مصرف مواد پاداش یا عامل انگیزه بخش دریافت می‌کند. برنامه‌هایی که به احتمال زیاد نتایج مثبتی را به همراه دارند، این تراپی و دیگر گزینه‌ها را ترکیب می‌کنند تا نیازهای فرد را با تکنیک‌هایی برای اجتناب از بازگشت به مصرف ریتالین پر نمایند.

در گروه‌ها یا کارهای خانواگی همکاری کنید.

یکی از عناصر مهم درمان اعتیاد، نیاز به حمایت اجتماعی است. بسیاری از اوقات، ارتباطات اجتماعی است که فرد را به سوء مصرف ریتالین سوق می‌دهد – دوستی که برای کمک به پاس کردن یک امتحان مصرف این ماده را پیشنهاد می‌کند یا کسی که ادعا می‌کند که ریتالین حالت سرخوشی فوق العاده به همراه دارد. به طور مشابه، این ساختارهای اجتماعی حمایتی هستند که می‌توانند به ترک مصرف شخص کمک کنند، از جمله روابط خانوادگی قوی و ارتباط با افرادی که دچار سوء مصرف محرک‌ها هستند و یا از آن بهبودی پیدا کرده اند.به همین علت، یک برنامه درمان قوی شامل خانواده درمانی و مشارکت گروهی ۱۲ مرحله‌ای به عنوان بخشی از برنامه درمان خواهد بود. خانواده درمانی می‌تواند به همه اعضای خانواده کمک کند که یاد بگیرند چگونه با تغییراتی که تشخیص اعتیاد به مواد مخدر در زندگی آن‌ها ایجاد می‌کند مقابله کنند، و چگونه به بهترین شکل از عزیزان و خودشان حمایت نمایند.در مقابل، کار گروهی ۱۲ مرحله‌ای می‌تواند برای فرد همبستگی و حمایت از سوی افرادی که از سوء مصرف یا اعتیاد به ریتالین رهایی یافته‌اند، فراهم کند، بینشی نسبت به چیزی که اثر ندارد و چیزی که سودمند نیست ارائه دهد، منابع آموزشی را فراهم کند و جوابگویی برای رفتار طی روند بهبودی را ایجاد نماید. افرادی که به شرکت در برنامه‌های ۱۲ مرحله‌ای به عنوان بخشی از بهبودی خود ادامه می‌دهند، نسبت به کسانی که حضور پیدا نمی‌کنند و یا شرکت خود را قطع می‌کنند، به احتمال بیشتری به بهبودی دست پیدا می‌کنند و پاک باقی می‌مانند.

مشارکت در مراقبت‌های بعدی

بعضی از افرادی که به مدت طولانی به ریتالین یا سایر محرک‌ها اعتیاد داشته اند، ممکن است پس از اتمام برنامه درمان، به کمک اندکی بیشتر نیاز داشته باشند تا از بازگشت به مصرف اجتنابی کنند. یک مرکز درمان معتبر، از طریق پشتیبانی انگیزشی مداوم، مشارکت پیگیرانه در یک برنامه ۱۲ مرحله‌ای و حتی زندگی در کمپ‌ها، در صورت نیاز، منابع لازم برای کمک به انتقال از درمانگاه به خانه را فراهم می‌کند.همانطور که توضیح داده شد اعتیاد یک اختلال مزمن، و نه یک بازگشت یک باره می‌باشد. همانند سایر بیماری‌های مزمن مانند آسم و فشار خون بالا، درمان برای کنترل علائم تا پایان زندگی فرد ادامه می‌یابد و عود بیماری همیشه امکان پذیر است. هدف از برنامه درمان و مراقبت بعد از آن، کمک به فرد در حفظ سطح درمان است که توانایی هوشیار ماندن و اجتناب از بازگشت به مصرف را افزایش می‌دهد.

تمرین پیشگیری از بازگشت

پیشگیری از عود مجدد هدف اصلی درمان است و میزان بازگشت به اعتیاد مشابه سایر بیماری‌های مزمن، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد می‌باشد. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، و فرد ممکن است عوامل محرک متعددی داشته باشد که می‌تواند حتی سال‌ها پس از پایان درمان، تمایل به بازگشت را ایجاد نماید.از این رو وقتی که درمان کامل می‌شود، لازم است فرد به انجام تکنیک‌های آموخته شده در توانبخشی ادامه دهد تا اجتناب از بازگشت به سمت مصرف ریتالین به قوت خود باقی بماند و همچنین از تکنیک‌های فعال پیشگیری از بازگشت، از جمله تمرین مراقبت‌های بعدی، که پیشگیری از عود مبتنی بر آگاهی نامیده می‌شود، استفاده نماید. یک مطالعه نشان می‌دهد که افرادی که به طور فعال در تکنیک پیشگیری از عود شرکت می کنند، نتایج بهبودی بهتری نسبت به کسانی دارند که این کار را انجام نمی‌دهند. این امر می‌تواند توسط خانواده، دوستان و اعضای گروه ۱۲ مرحله‌ای پشتیبانی شود که مشوق ادامه بهبودی در فرد هستند و می‌توانند یادآور اثرات مثبت اجتناب از سوء مصرف مواد باشند.

بهبودی کامل


بهبودی کامل

درمان برای اصلاح شما نیست، بلکه برای رهایی شما از مواد مضر و رفتار مخرب است که شما را از زندگی بهتر محروم می‌کند. متخصصان اعتیاد شیوهای متنوعی برای انجام این کار دارند، از جمله:

 • درمان رفتاری شناختی – اکثر افرادی که دچار سوء مصرف ریتالین هستند، به این دلیل این کار را انجام می‌دهند که معتقدند به نوعی به آن نیاز دارند. برای مقابله با این باور و تقویت اعتماد به نفس در توانایی‌های طبیعی خود، درمان شناختی رفتاری (CBT) بسیار ارزشمند است. CBT می‌تواند الگوهای تفکر شما را تغییر دهد، عقاید منفی را کنار بگذارد و آن‌ها را با مکانیزم‌های مقابله‌ای مفید و استراتژی‌هایی جایگزین می‌کند که به شما کمک می‌کند در شرایط محرک، به جای استفاده از مواد مخدر به منایع درونی خود روی آورید.
 • گروه‌های مشاوره و پشتیبانی – اکثر افراد دچار اعتیاد از مشکلات روانی زمینه‌ای، احتمالا ناشناخته رنج می‌برند که باید در فرآیند بازیابی مورد توجه قرار گیرند. بحث درمانی یکی از بهترین راه‌های انجام این کار است. علاوه بر این، گروه‌های پشتیبانی مانند جلسات ۱۲ مرحله‌ای، منبعی هستند که شما می‌توانید پس از اتمام برنامه درمانی، در صورت نیاز به آن‌ها مراجعه کنید.
 • مداخلات سلامتی و تناسب اندام – قبل از اینکه بتوانید به طور کامل از لحاظ ذهنی و روحی بهبود یابید، بدن و مغز شما نیاز به بازیابی فیزیکی دارد. به همین دلیل است که تغذیه خوب، ورزش منظم، فعالیت‌های تفریحی و خواب با کیفیت باید به اندازه مشاوره یک به یک، به عنوان بخشی از برنامه درمان شما باشند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *