تاثیر اعتیاد بر روابط زناشویی و میل جنسی(تحریک و ارگاسم) زوجین

تاثیر اعتیاد بر روابط زناشویی

سوء استفاده از الکل و موادمخدر برای افرادی که درگیر این عمل هستند موجب مشکلات زیادی می‌شود. درحقیقت، یکی از اولین صدمات سوء مصرف مواد، صمیمیت می‌باشد. استفاده از مواد روان‌گردان و حفظ روابط زناشویی سالم برای افراد معتاد غیرممکن است. هنگامی که فردی بیشتر در اعتیاد غرق می‌شود این شرایط به زندگی او چیره شده و درنتیجه دیگر جایی برای کس دیگر در زندگی او باقی نمی‌ماند. افراد معتاد دچار توهم و خودشیفتگی می شوند و تا زمانی‌که نتواند از دام اعتیاد فرار کنند باید این راه را ادامه دهند. این افراد وقتی وارد پروسه بهبود می‌شوند باید برای بازیابی توانایی صمیمیت و لذت بردن از روابط جنسی سالم سخت تلاش کنند.

اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند مشکلات زیادی را برای فرد بوجود بیاورد. بیشتر افراد معتاد به مواد معمولاً کنترل تمام جنبه‌های دیگر زندگی خود را از دست می‌دهند و ممکن است کارهایی بکنند که در حالت عادی انجام نمی‌دادند. در برخی افراد، اعتیاد می‌تواند روابط جنسی را به شکل‌های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. بی‌بندوباری، فحشا و خیانت در طول مصرف مواد می‌تواند منتهی به از دست دادن روابط عاشقانه و جنسی شود به‌طوری که بعد از پاک شدن شاید بازسازی آن غیرممکن باشد. علاوه‌بر این، مصرف مواد به تنهایی برای پایان دادن به یک رابطه کفایت می‌کند. بنابراین اگر کسی را دارید که در حال حاضر به او علاقه‌مند هستید و از طرفی هنوز مواد مصرف می‌کنید شاید وقت آن باشد که قبل از از دست دادن فرد مورد علاقه خود اعتیاد را ترک کنید.

چه ارتباطی میان اعتیاد به مواد مخدر و رابطه جنسی وجود دارد؟


ارتباط میان مواد مخدر و رابطه جنسی

به نظر می‌رسد که موادمخدر و رابطه جنسی و زناشویی همیشه موضوع داغ رسانه و تقریبا تمام محافل اجتماعی هستند اما واقعیت این مساله این است که روابط جنسی و موادمخدر می‌توانند برای افرادی که به‌طور همزمان درگیر چنین رفتاری هستند عواقب جدی و مادام‌العمری را ایجاد نماید. همیشه خطرات اساسی در ارتباط با سوء مصرف مواد و متاسفانه خطرات جدی‌تر مرتبط با رابطه جنسی وجود دارد.
هر یک از رفتارها به‌طور مستقل مشکلات خود را دارند و هنگامی که ترکیب می‌شوند به‌طور قابل توجهی تشدید می‌یابند. برخی افراد ممکن است ادعا کنند که مصرف مواد مخدر و رابطه جنسی در کنار یکدیگر احساس خوبی ایجاد می‌کند و این مورد برای برخی دیگر ممکن است موقتا صحت داشته باشد.
اما با این حال، حقیقت این موضوع این است که چنین اظهار عقیده‌ای به استفاده از موادمخدر که یک معضل اخلاقی، بهداشتی و قانونی مهم است ربط دارد. علاوه‌بر این، اکثر موادی که سوء استفاده می‌شوند اعتیادآور هستند و مشکلات جدی در سلامت روابط جنسی کوتاه مدت و بلند مدت یک معتاد ایجاد می‌کنند.
درنهایت هنگامی که سوء مصرف مواد منتهی به اعتیاد می‌شود و روابط جنسی را هم درگیر خود می‌کند خطرات فطری هر دو عمل به‌شدت تقویت شده و می‌توانند برای افرادی که در چنین اعمالی درگیر هستند عواقب مادام‌العمری نظیر بارداری ناخواسته، بیماری‌های منتقله از راه رابطه جنسی، تجاوز جنسی، فحشا و سایر جرایم خشونت‌آمیز داشته باشند.اهمیت تمایل جنسی در عملکرد انسان خیلی بیشتر از آن است که بخواهد درمعرض خطر آسیب همیشگی قرار بگیرد.

شهوت جنسی: تاثیر اولیه روابط جنسی و موادمخدر

آیا فکر می‌کنید که مصرف مواد میل جنسی شما را افزایش خواهد داد؟ یکی از رایج‌ترین تصورات غلط درخصوص روابط جنسی و مصرف مواد این است که مصرف انواع مختلف مواد می‌تواند شهوت جنسی را افزایش دهد. شاید این گفته درخصوص مصرف برخی از مکمل‌های خاص و مواد دارویی صحت داشته باشد اما درباره تمام انواع مواد خیابانی نظیر اکستازی اصلا واقعیت ندارد.
(نکته خاصی که باید درباره اکستازی گفت این است که بیشتر افراد این مواد را به عنوان تقویت‌کننده میل جنسی می‌شناسند اما معمولا تاثیرات ناشی از آن خیلی سریع از بین می‌روند و فردمصرف کننده را با مشکل بی‌علاقگی به روابط جنسی یا عدم توانایی در انجام یا دستیابی به ارگاسم رها می‌کنند.)
۳ دلایل اصلی وجود دارد که چرا مصرف موادمخدر تاثیر منفی در شهوت جنسی دارد:

تشویش روانی و سایر استرس‌های مرتبط با سوء مصرف مواد

سوء مصرف مواد

هنگامی که مصرف گاه و بی‌گاه موادمخدر و الکل منتهی به اعتیاد می‌شود، همیشه روابط جنسی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. افرادی که مشکل وابستگی به موادمخدر و الکل را دارند معمولا با اختلالات عاطفی نظیر افسردگی و دوقطبی درگیر هستند.
در حالی‌که مصرف مواد به‌نظر می‌رسد روشی برای خود درمانی است اما درحقیقت مصرف آن مشکلاتی که از قبل وجود داشته را تشدید می‌کند. علاوه‌بر این، از آن‌جایی که مصرف مواد از لحاظ اخلاقی، حرفه ای و قانونی ممنوعیت‌هایی را دارد با استرس یا فشارعصبی و روحی زیادی همراه است.
از آن‌جایی که استرس باعث کاهش میل جنسی می‌شود بنابراین منطقی است که ادعا کنیم مصرف مواد و الکل درنهایت تاثیر منفی بر میل جنسی انسان دارد.

جستجو و مصرف مواد، طاقت‌فرسا و وقت‌گیر است

بیشتر افردای که به موادمخدر و الکل معتاد هستند برای رفع نیاز خود بخش مهمی از وقت خود و شاید تمام وقت خود را به جستجوی مواد، مصرف مواد، پنهان کاری مصرف مواد و درآمد زایی (از طریق غیرقانونی) صرف می‌کنند. تمام این موارد وقت‌گیر هستند مگر این‌که شریک مصرف کننده مواد نیز خود مصرف کننده باشد. بیشتر این کارها باید ضرورتا دور از چشم شریک غیرمعتاد انجام شوند. مصرف مواد خود، خسته‌کننده است و اغلب به مرگ منتهی می‌شود. درنتیجه فرصت و تمایل به روابط جنسی و زناشویی ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

تاثیرات فیزیکی مواد می‌تواند مشکلات جنسی ایجاد کند

برخی مواد موجب مشکلات فیزیکی می‌شوند که برقراری روابط جنسی را مشکل و یا غیرممکن می‌کنند. این موضوع می‌تواند توانایی در دستیابی به نعوظ باشد که مشکل بودن خطر و ناشی از مصرف الکل است، عدم احساس کامل جسمی یا مشکلات حادتری از قبیل اختلال ریوی مرتبط با موادمخدر یا پارانوئیا/ترس مرتبط با مصرف ماریجوانا باشد. مشکلات حاد این چنینی ممکن است عملکرد انسان را از نقطه‌نظر جنسی غیرممکن سازد.

روابط جنسی و مواد منجربه رفتار جنسی پرخطر می‌شوند

اعتیاد به موادمخدر و الکل اغلب زمینه رفتارهای جنسی خطرناک را مهیا می‌کند. با حضور در جلسات انجمن الکلی‌های گمنام موسوم به AA و انجمن معتادان گمنام NA می‌توان داستان‌های ترسناک بی‌شمار مرتبط با رابطه جنسی و موادمخدر را شنید. از آن‌جایی که تمایلات جنسی در افراد غیرمعتاد به اندازه تمایل به مواد افراد معتاد بالا است این دو رفتار اغلب می‌توانند با عواقب خطرناکی همراه باشند:

بارداری ناخواسته

تاثیر مواد

کاهش خویشتن‌داری به‌دلیل سوءمصرف مواد و الکل اغلب با تصمیم به برقراری روابط جنسی بی‌پروا نظیر عدم استفاده از کاندوم یا سایر روش‌های پیشگیری از بارداری مطابق است. هنگامی که زنان معتاد به مواد، باردار می‌شوند جنین آن‌ها بیشتر متحمل رنج و عذاب خواهد بود. طبق گزارشات اخیر، تعداد نوزادانی که با اعتیاد به مواد بدنیا می‌ایند در چند سال اخیر در ایالات متحده آمریکا به شدت افزایش یافته است.
علت این است که بیشتر زنان معتاد به سراغ مراقبت‌های دوران بارداری نمی‌روند و درعوض در طول دوره بارداری بدون مراقبت و نظارت پزشکی همچنان به مصرف مواد ادامه می‌دهند. درنهایت، زنانی که در چنین شرایطی هستند و با موفقیت زایمان می‌کنند ( اغلب موفق به زایمان نمی‌شوند) کودکان خود را با خطر اعتیاد بدنیا می‌آورند.
در بسیاری از موارد، نوزادانی که با اعتیاد به مواد بدنیا می‌آیند از مادرهایشان جدا شده و به پرورشگاه‌های دولتی سپرده میشوند. ممکن است مادران با اتهامات جنایی مواجه شده و سال‌ها در پشت میله‌های زندان بسر ببرند.

بیماری‌هایی که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شوند

بیماری‌های منتقله از راه جنسی خیلی سریع از طریق مصرف‌کنندگان مواد و الکل گسترش می‌یابند. کاهش محدودیت‌ها، بی‌پروایی، شرایط غیربهداشتی و موارد بیشتر می‌توانند منتهی به محیطی شوند که مصرف‌کنندگان مواد را بیشتر از افرادی که مواد مصرف نمی‌کنند و رابطه جنسی دارند در معرض ابتلا به بیماری‌های مقاربتی قرار دهند. از آن‌جایی که بیشتر این بیماری‌ها غیرقابل درمان هستند حتی یک فرصت که شامل مصرف مواد و برقراری رابطه جنسی و یا مصرف الکل و رابطه جنسی است می‌تواند منتهی به عوارض بلندمدت پزشکی شود.

فحشا

اعتیاد به مواد هزینه‌بر است. بسیاری از معتادین هنگامی که پس‌اندازشان تمام می‌شود در چاله‌ای که خود کندند چنبره می‌زنند، دارایی‌هایشان را می‌فروشند و برای تامین مخارج تهیه مواد شروع می‌کنند به دزدی از دیگران. اما این کارها برای برخی افراد یا امکان‌پذیر نیست یا کسی در زندگی آن‌ها نمانده که بخواهند از او دزدی کنند. این امر باعث می‌شود برای ادامه خرید و مصرف مواد به فحشا روی آورند. فحشا به‌طور طبیعی منجربه افزایش میزان انتقال بیماری‌های جنسی، بارداری ناخواسته و جرایم مرتبط با مواد و رابطه جنسی می‌شود.

ترکیب رابطه جنسی، مواد و خشونت


هنگامی که افراد رابطه جنسی و زناشویی را با مواد یا الکل ترکیب می‌کنند اغلب موجب مشکلات زیادی می‌شوند. با وجود این‌که این مشکلات می‌توانند شامل هر یک از مواردی باشند که قبلا درموردشان بحث کردیم اما می‌توانند به تعداد اعمال و رفتار خشونت‌آمیز جنسی نیز مربوط باشند. این موضوع می‌تواند درباره معتادانی که برای تامین مواد اعتیاد خود درگیر بی بندوباری جنسی وفحشا هستند کاملا صادق باشد.
افرادی که مواد مصرف می‌کنند بیشتر درمعرض زنای به عنف و تجاوز جنسی هستند. از آن‌جایی که مواد دخیل هستند بنابراین ناتوان شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن خیلی راحت صورت می‌‌گیرد. به دلیل ماهیت غیرقانونی مواد، بسیاری از قربانیان از گزارش جرم خود بسیار واهمه دارند چون از عواقبی که در انتظارشان خواهد بود می‌ترسند. علاوه بر این، رفتار قانون و دیگران برای تخفیف یا رد گزارش‌های جنایات جنسی علیه معتادین به مواد و الکل تاسف‌بار است.
در بسیاری از موارد، آسیب‌های جنسی ناشی از تجاوزجنسی و یا سایر تهاجمات مرتبط با روابط جنسی می‌توانند برای سال‌ها یا حتی برای همیشه با عوارض همراه باشند. درنظر گرفتن این نکته برای افرادی که درحال حاضر مواد مصرف می‌کنند بسیار حائز اهمیت است چراکه چنین مشکلاتی حتی مدت‌ها بعد از ترک مصرف مواد و دستیابی به پاکی ممکن است همچنان وجود داشته باشند.
تجاوز و خشونت جنسی علیه مصرف کنندگان مواد مربوط به جنس خاصی نیست. درحقیقت بی‌پروایی، اقدام به فحشا و احتمال قربانی شدن حملات جنسی در بین مردان و زنان وجود دارد. اگر پای مواد درمیان باشد خطرات همیشه مهمتر می‌شوند.

عوارض طولانی‌مدت رابطه جنسی و اعتیاد


تاثیر طولانی مدت مواد

اگر درگیر چنین رفتارهایی هستید می‌توانید به سلامت رابطه جنسی زندگی خود آسیب برسانید. هنگامی که موضوع رابطه جنسی و زناشویی و مواد درمیان باشد این خطرات واقعا توجیه نمی‌کنند که چه منافع مبهمی برای ادامه این سبک زندگی به افراد فروخته شده است. درواقع، یک فرد حتی اگر برای مدت کوتاهی مواد مصرف کند می‌تواند برای همیشه سلامت رابطه جنسی خود را از بین ببرد. در این قسمت به معرفی ۴ مورد بسیار بارز از عوارض طولانی‌مدت رابطه جنسی و سوء استفاده از مواد می‌پردازیم:

بیماری

بیماریهای مقاربتی نظیر هرپس، هپاتیت و ایدز قابل درمان نیستند. معتادینی که به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند مجبور خواهند بود تا آخر عمر خود تحمل کرده و با آن‌ها کنار بیایند. این مورد می‌تواند برای افرادی که در حال حاضر معتاد هستند و مدام می‌گویند که یک روز اعتیاد را ترک خواهند کرد موضوع جدی باشد. باید خاطر نشان کرد که آن روز ممکن است خیلی دیر باشد.

آسیب

تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی می‌توانند منجربه آسیب‌های دائمی شوند که می‌تواند تمایلات جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

قطع رابطه جنسی

سال‌ها مصرف مواد و رابطه جنسی می‌تواند حساسیت فرد را به رابطه جنسی به قدری کم کند که حتی در طول دوره پاکی هم برای او جذابیتی نداشته باشد. علاوه‌بر این، آسیب‌های جنسی و یا سایر تجربیات بد در طول دوره مصرف مواد می‌تواند موجب آسیب‌های شدید عاطفی شود به‌طوری که نزدیکی در رابطه جنسی سالم با فرد دیگر بسیار سخت خواهد شد.

مدیریت رابطه جنسی در دوران ترک و درمان اعتیاد


هنگامی که فرد معتاد به الکل و مواد دوره بهبود را طی می‌کند شاید رابطه جنسی بخش اصلی پروسه باشد اما با این حال موضوعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. بیشتر دوره بهبود صرف رسیدگی به روابطی است که توسط اعتیاد آسیب دیدند، کنار آمدن با شرایط اعتیاد و درک روحیه والای خودمان می‌شود. تمام این موارد درحقیقت موضوعات مهم در مسیر بهبود هستند اما نقشی که رابطه جنسی در اعتیاد ایفا می‌کند هنوز مشخص نشده است.
باید ذکر کنیم که مشکلات مواد و الکل می‌توانند مشکلات رابطه جنسی و زناشویی را پنهان کنند. رابطه جنسی میتواند برای افرادی که به مواد شیمیایی وابسته هستند نقش مهمی را ایفا کند. نکته مهم این است که بعد از پاک شدن باید به مشکل رابطه جنسی پرداخت. اجتناب از رابطه جنسی ممکن است فرد را به قدری ضعیف کند که قادر نباشد روابطی را که در اطرافش هستند را توسعه دهد.
تا زمانیکه وابستگی و تمایلات جنسی درمان نشوند بهبود معتادین با هر رابطه نزدیک رمانتیک درمعرض خطر بازگشت قرار خواهد داشت. بیشتر برنامه‌های درمانی تشخیص میدهند که در اصلاح یک رابطه ناشی از سوء استفاده مواد شیمیایی یک دست به تنهایی صدا ندارد به همین دلیل شریک فرد معتاد را وارد پروسه درمان می‌کنند.
گرچه بسیاری از معتادین در دوره بهبود می‌خواهند که این کار را بکنند اما فرار از رابطه جنسی واقع بینانه نیست. بهتر است رابطه جنسی را در بافتار احساسات و عواملی که یک فرد را شکل میدهند قرار داد. در اینجا مواردی را معرفی می‌کنیم که یک فرد معتاد باید زمانی که موضوع رابطه جنسی درمیان باشد آن‌ها را به خاطر بسپارد:

  • برای بهبود، درباره احساسات جنسی گناه و خشم گفتگو کنید. معتادین باید یاد بگیرند الگوهای احساسات، روابط جنسی و غیره را که آنها را به سمت مواد و الکل سوق میدهد تشخیص دهند. تنها دراینصورت آماده رابطه جدید یا شروع رابطه قدیم خواهند بود.
  • یک معتاد در حال بهبود باید چه در رابطه جدید چه رابطه قدیمی به آرامی حرکت کند. در ابتدا و قبل از اقدام به شکل‌گیری رابطه جنسی باید به ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری تمرکز کرد. برای بسیاری از افراد ممکن است ایده خوب این باشد که قبل از شروع رابطه جنسی جدید، حداقل ۶ ماه یا حتی ۱ سال صبر کنند. زوجین باید درابتدا و قبل از نزدیکی کردن و برقراری رابطه جنسی قدیمی، ناپایدار و غیرمعقول فکر خود را به اشتراک گذاری زمان و احساسات با یکدیگر متمرکز کنند. درمان روابط جنسی یا به عبارتی سکس تراپی نیز می‌تواند نقطه آغاز خوبی باشد.
  • با تمرکز بر آموزش واقعی درباره بدن و احساسات خود شروع کنید. هدف از این کار کمک به تسکین ترسهای ناشی از احساسات جنسی غیرطبیعی هستند. مهم است برای شناخت واقعی (یا بازآموزی) اینکه یک نفر از لحاظ جنسی چه چیزی را دوست دارد وقت گذاشت. زوجین باید خود را متمرکز حس گرایی کنند و برای مدتی فشار ناشی از رابطه جنسی و ارگاسم را از خود دور کرده و درعوض خود را مشغول انجام کارهای دیگر نظیر حمام حباب، ماساژ عاطفی و استمناء متقابل کنند و بی‌پرده درمورد رابطه جنسی با یکدیگر گفتگو کنند. مهم است تشخیص دهند، همانطور که اهمیت بهبود وابستگی به الکل بیشتر از مستی است تمایلات جنسی نیز بیشتر از رابطه جنسی اهمیت دارند.
    یک فرد معتاد باید افکار و عقاید خود را درباره رابطه جنسی تغییر بدهد. وقت گذاشتن و صحبت کردن بی‌پرده درباره رابطه جنسی از اقدامات مهمی هستند که باید انجام شوند. معتادی که تشخیص می‌دهد رابطه جنسی می تواند پلی باشد برای صمیمیمت، رضایت و خودباوری قوی به احتمال زیاد میتواند روابط عمیق‌تر، صادق‌تر و رضایت بخش‌تری را در زناشویی و روابط دیگر پیدا کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است