اعتیاد به مصرف برگ گیاه خات (قات): ابتلا به افسردگی و توهم شدید

خات

خات یک گیاه است که به طور طبیعی در شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان رشد می‌کند؛ یمن، کنیا و اتیوپی. این گیاه حاوی دو محرک به نام کاتیونون و کتیین است که شبیه به آمفتامین است. مانند آمفتامین، این دارو سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و اثرات و خطرات مشابه دارد.

هنگامی که کسی که دوستش دارید به خات معتاد می‌شود، ممکن است احساس کنید که زندگی شما به بدترین حالت تبدیل شده است. به نظر می‌رسد که شما او را به شیوه زندگی مواد مخدر باخته‌اید و هیچ چیز او را به شما باز نمی‌گرداند. با این حال، این درست نیست. شما ممکن است او را در این لحظه‌ از دست داده باشید، اما شما می‌توانید عزیز خود را بازگردانید.

خطرات سوء مصرف خات


این دارو در فرم برش تازه خود قوی است و مانند تنباکو جویده می‌شود. خات اثرات مشابه آمفتامینی را ایجاد می‌کند که به کاربر احساس اعتماد به نفس و حس کاذب سرخوشی می‌دهد و انرژی او را افزایش می‌دهد. مصرف کنندگان ادعا می‌کنند که با استفاده مکرر هایپر اکتیو مانیای افزایشی را تجربه می‌کنند، که منجر به روان‌پریشی می‌شود و زندگی را تهدید می‌کند.

بعضی از موارد نادر سوء مصرف خات، به علت استفاده سنگین، عبارتند از: جلوه‌های روان پریشی از توهمات بزرگ، اعتقاد بر این است که  فرد ویژگی‌های برتری جویانه مانند قدرت، ثروت و شهرت، و همچنین واکنش‌های اضطراب و ترس را تجربه می‌کند. سوء مصرف خات همچنین منجر به پارانویا و توهمات می‌شود. فقط به این دلیل که خات یک گیاه است، مصرف آن بی‌خطر نیست، بلکه به اندازه کوکائین و متامفتامین اعتیادآور است.

اثرات خات


اثرات-خات

در منطقه‌ای که این گیاه به وجود آمده است، استعمال کنندگان خات در یک محیط اجتماعی جمع می‌شوند و در حال انجام مراسم اجتماعی و نوشیدن چای، خات خام را می‌جوند. خات اعتیاد آور است و مصرف مکرر آن می‌تواند بر روی بدن تاثیر بگذارد. نشانه‌ها در فرد معتاد به خات ممکن است به صورت افزایش فشار خون، اتساع یا گشاد شدن مردمک چشم، آریتمی قلبی، افزایش خشونت و مانیا مشاهده گردد. اثرات خات معمولا بین ۱ تا ۳ ساعت باقی می‌ماند و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا پس از مصرف، خات روی بدن فرد تاثیر بگذارد و نشانه‌ها بروز کند. این اثرات عبارتند از احساس سرخوشی، افزایش هوشیاری، پرحرفی، کاهش اشتها و غرور کاذب. خات اعتیاد آور است و وابستگی به آن آسان اتفاق می‌افتد. سوء مصرف مزمن خات منجر به تغییرات رفتاری و اختلال در سلامت روان می‌شود، مانند مانیا، افسردگی، خودکشی، بیماری روانی اسکیزوفرنی و توهمات لجوج.

علائمی که هشدار دهنده اعتیاد عزیزانتان به خات می‌باشد


اکثر مردم گرفتار سوء مصرف خات می‌شوند تا عملکرد را افزایش دهند. این افراد معمولا استفاده از خات را اینگونه توجیه می‌کنند که این ماده یک گیاه است و آنها به خات به عنوان یک ماده خطرناک نگاه نمی‌کنند. از آنجا که آنها آن را به عنوان ماده‌ای خطرناک نمی‌بینند، نمی‌دانند که تا چه حد خطرناک است. در حقیقت، خات به همان اندازه متامفتامین و کوکائین اعتیاد آور است. اگر احساس می‌کنید یکی از افراد مورد علاقه‌تان گرفتار سوء مصرف خات شده است، اما مطمئن نیستید، در ادامه برخی از علائم و نشانه‌های سوء مصرف خات ارائه شده است:

  • خات یک ماده مخدر محرک است که اثرات مشابهی با مواد مخدری مانند کوکائین و متامفتامین ایجاد می‌کند. اگر دوست شما گرفتار سوء مصرف خات شده باشد، ممکن است به نظر هشیارتر از حد معمول باشد. ممکن است آرام و قرار گرفتن برای او دشوار باشد.
  • عزیز شما ممکن است پارانوئید باشد. در صورتی که این مورد برای فرد رخ دهد، او به شدت به چیزهایی اعتقاد دارد که حقیقت ندارند. این چیزها ممکن است خطری برای زندگی آنها یا دیگران باشد. در این زمان صبور و حامی باشید.
  • اگر عزیزتان گرفتار سوء مصرف خات شده باشد، احتمالا انگیزه ای برای انجام دادن کاری دیگر مانند شرکت در مجالس خانوادگی یا کار کردن ندارد. تمام انرژی آنها در مسیر مصرف و سوء مصرف خات به هدر می‌رود. از این رو، ممکن است کار خود را از دست بدهد یا از مدرسه خارج شود.

وابستگی به خات


وابستگی-به-خات

اگر شما با خات اشنا شده باشید ممکن است به علت اینکه این ماده نوعی گیاه است از مخاطرات آن آگاه نباشید. شما متوجه خواهید شد، پس از چند هفته استفاده هنگامی که شما سعی می‌کنید مصرف خود را متوقف کنید، به نظر می رسد بدن شما بدون مصرف خات درست عمل نمی‌کند. هنگامی که به این نقطه می‌رسید، احتمالا وابستگی فیزیکی به دارو دارید.

اگر هم اکنون مصرف خود را متوقف کنید (یعنی زمانی که در می‌یابید بدن شما گرفتار وابستگی فیزیکی به مصرف این گیاه شده است) شانس بهبودی شما بالاتر از حد انتظار شما خواهد بود. با این حال، ممکن است احساس کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد و می‌خواهید مصرف خود را ادامه دهید. در صورتی که این احساس در شما به وجود آمده است، وابستگی شما به حالت اعتیاد کامل تبدیل شده است. از زمانیکه شما وابسته به یک دارو هستید تا اعتیاد کامل فاصله بسیار کوتاه است. هنگامی که شما وابسته هستید، ممکن است برای توقف مصرف به برخی از کمک‌های پزشکی نیاز داشته باشید، اما هنگامی که معتاد می‌شوید، بهره‌گیری از کمک‌های پزشکی و یک برنامه درمانی در زندگی و حمایت برای ترک اعتیاد به مصرف این گیاه، ضروری است.

اگر تمام علائم هشدار دهنده را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که استفاده از آن را ادامه دهید، یکی از عوارض جانبی معمول سوء مصرف خات در طولانی مدت، افسردگی خودکشی است. هنگامی که شما دچار یک افسردگی خودکشی می‌شوید، مبارزه برای بازگشت به زندگی عادی برای شما سخت تر خواهد شد زیرا اکنون در معرض افسردگی و اعتیاد هستید. با این وجود شما می‌توانید با این دو مورد مبارزه کنید، اما این کار به زمان و فداکاری نیاز دارد. برای اجتناب از یک زندگی فلاکت بار طولانی با اعتیاد، هنگامی که متوجه شدید بدن شما به سوء مصرف خات وابسته شده است مصرف آن را متوقف کنید.

اعتیاد به خات


آنچه این افراد نتوانستند ببینند این است که خات یک ماده محرک مثل کوکائین و متامفتامین است. از آنجایی که این ماده درست مثل کوکائین و متامفتامین است، بدان معنی است که این دارو نیز به اندازه همان دو دارو اعتیاد آور است. فقط چون خات یک گیاه است ایمن نیست. اگر مدتی است که از خات استفاده می‌کنید، می‌توانید مصرف آن را متوقف کنید. شما احتمالا معتاد شده‌اید و هنگامی که معتاد هستید، بدن شما برای عملکرد خود به این ماده نیاز دارد. بدون آن، شما با دشواری‌های جسمی و روحی روبرو می‌شود. از آنجایی که خات در ایالات متحده بسیار محدود است، اگر شما به آن معتاد شوید و مقدار خاتی که همراه دارید تمام شود، ممکن است شما به محرک‌هایی با اثرات مشابه رو بیاورید.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اعتیاد شما را به مکان‌هایی می‌برد که هرگز فکر نمی‌کردید بروید. اعتیاد به خات و مواد تحریک کننده می‌تواند تنها پس از مدت کوتاهی استفاده خانه شما، شغل و خانواده شما را از شما بگیرد. این اعتیاد شما را به یک فردی تبدیل خواهد کرد که هرگز فکر نمی‌کردید. شما احساس نا امیدی خواهید کرد و هیچ راهی برای فرار از گرفتاری که برای خود در زندگی ایجاد کرده‌اید، پیدا نمی‌کنید. با این حال، یک امید برای اعتیاد به خات وجود دارد، اگر واقعا می‌خواهید به خود کمک کنید، راه حل آنجاست.

درمان اعتیاد به خات


درمان-خات

بسته به شدت اعتیاد شما به خات، ترک اعتیاد که محل سکونتی را ،مانند بستری شدن در بیمارستان، برای فرد معتاد فراهم می‌کند ممکن است گزینه بهتری برای بهبود شما باشد. درمان سرپایی همیشه گزینه‌ای است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. درمان اجازه می‌دهد تا فرد اعتیاد خود را تحت کنترل بگیرد.

درمان همه جانبه‌ای که افراد را از طریق سم زدایی با داروهای تحت نظر پزشک و کنترل شده پشتیبانی می‌کند، بلافاصله منجر به منجر به درمان ترک اعتیاد می‌شود. ترک اعتیاد درمانی شامل جلسات مشاوره و درمان و نیز جلسات بهبودی و پیشگیری از عود است. با اقدام به درمان اعتیاد به خات، شما داروهای پزشکی و کارمندان و متخصصان پزشکی که ۲۴ ساعته در روز در دسترس شما هستند را در اختیار دارید که به شما در حرکت به سمت بهبودی کمک می‌کند. در اینجا به برخی از درمان‌های خاصی که برای درمان شما مفید است، اشاره شده است:

  • درمان شناختی- رفتاری: روان درمانی است که راهبردهای شناسایی و اصلاح رفتارهای مشکوک را برای تقویت کنترل خود و ایجاد سازوکارهای مقابله‌ای سالم به ارمغان می‌آورد.
  • کنترل وابستگی: یک رویکرد درمانی ایجاد شده بر پایه نظارت بر رفتار هدف و ایجاد پاداش مثبت برای زمانی که رفتار هدف رخ می‌دهد، می‌باشد. درمان فرد به فرد و همچنین درمان گروهی و خانوادگی. کار کردن بر روی مشکلات شما با درمان به شما کمک می‌کند تا بر اعتیاد به خات غلبه کنید و به سمت زندگی بهتر، سالم و شادتر حرکت کنید.

بهبودی از اعتیاد به خات


اعتیاد به خات شوخی نیست و نیاز به اندازه فردی که به هروئین اعتیاد دارد، نیاز به دوره بهبودی دارد. فقط این دلیل که خات یک گیاه است، آن را برای استفاده انسانی امن نمی‌کند. این ماده همانند مواد مخدر دیگری است که می‌تواند زندگی شما را کنترل کند و شما را در مکان‌هایی قرار دهد که هرگز نمی‌توانید خود را در آن تصور کنید. اگر شما گرفتار این ماده مخدر شده‌اید و آماده زندگی بهتر هستید، وقت آن است که شما بتوانید درمانی سزاوار آن هستید را دریافت کنید.

مراحل ترک اعتیاد شما با استفاده از داروهای تحت نظارت پزشکی آغاز می‌شود زیرا دشواری‌های فیزیکی و روانی که به دنبال ترک خات برای شما به وجود می‌آید، می‌تواند ناراحت کننده باشد. هنگامی که از نظر پزشکی بدن خود را پاکسازی کردید، بلافاصله در یک مرکز توانبخشی بستری می‌شوید. در آنجا، شما برنامه‌های درمانی چندگانه‌ای را دنبال خواهید کرد که به شما کمک می‌کنند تا بیاموزید که چگونه بدون استفاده از خات و سایر مواد تغییر دهنده ذهن، زندگی خود را ادامه دهید. مسیر بهبودی شما در اینجا پایان نیافته بلکه تازه آغاز شده است. پس از اتمام این مرحله درمان، شما یک برنامه مراقبت‌های ویژه می‌خواهید که شامل شرکت در جلسات ۱۲ مرحله‌ای و کار روی این ۱۲ مرحله به همراه یک حامی است.

کار کردن در این ۱۲ مرحله و رفتن به جلسات اجازه خواهد داد که زندگی خود را در راه مثبت پیش ببرید که این کار احتمال عود مجدد را بسیار ضعیف می‌کند. شما دوستان جدید و متعادلی را در مسیر بهبودی ملاقات خواهید کرد که انگیزه شما را برای ادامه حرکت در زندگی خود و تصمیم گیری بهتر تقویت می‌کنند. شما بازسازی روابط خود را آغاز خواهید کرد و به زندگی خود قبل از استفاده از خات و حتی به شرایطی تا ده برابر بهتر دست می‌یابید. بهبودی یک مسیر طولانی سرشار از شادی و عشق است. اگر شما بتوانید به بهبودی دست یابید، هیچ نقطه‌ای از اعتیاد به خات در زندگی شما وجود نخواهد داشت.

درمان سم زدایی اعتیاد به خات


اگر تصمیم گرفته‌اید که زندگی خود را برای بهتر شدن تغییر دهید، آماده هستیم که درمان لایق شما را به شما ارائه دهیم. پس از پذیرفتن اینکه شما مشکل دارید و هنگامی که برای دریافت کمک آماده شدید، باید یک مرکز بازپروری بستری پیدا کنید که داروهای سم زدای تحت نظارت پزشکی را به شما ارائه دهد. شما نیاز دارید داروهای سم زدای تحت نظارت پزشک دریافت کنید زیرا علائم ترک خات ناراحت کننده است و می‌تواند به افسردگی خودکشی منجر شود که تهدید کننده زندگی باشد.

شما توسط یک پزشک معاینه می‌شوید و او به شما داروهایی می‌دهد که به شما کمک می‌کند خات را ترک کنید، و دوره سم زدایی شما را راحت‌تر می‌کند. برخی از علائم ترک خات عبارتند از خواب زیاد، افزایش اشتها، اضطراب شدید، روان پریشی، پارانویا و افسردگی عمیق. از آنجا که ممکن است شما دچار روان‌پریشی و تبدیل به پارانوئید شوید، اگر قرار باشد دچار دردسر شوید، بهتر است نزدیک ارائه دهندگان مراقبت‌های پزشکی باشید. هنگامی که شما در آن حالت ذهنی هستید، تشخیص حقیقت از دروغ برایتان دشوار است و این گزینه که فردی مطمئن را در کنار خود داشته باشید تا در این مورد با او صحبت کنید نسبت به تنها بودن شما، گزینه بسیار ایمن‌تری است.

تصمیم گیری در مورد تغییر زندگی شما بیش از حد سخت است، اما اگر در مسیر درست بمانید، همه چیز بهتر می‌شود. وقتی که شما داروهای سم زدایی تحت نظر پزشک دریافت می‌کنید، باید در مراکز ترک اعتیاد بستری شوید. سم‌زدایی به پاکسازی ذهن شما کمک می‌کند، بنابراین شما می‌توانید در هنگام ترک هوشیارتر و فعال‌تر باشید تا بیاموزید که چگونه زندگی جدید و شجاعانه خود را ادامه دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *