اعتیاد به شیشه (متامفتامین ها): علائم و عوارض تا درمان

شیشه

متامفتامین که همچنین به نام کریستال مت یا تنها مت یا شیشه شناخته می‌شود، یکی از اعتیادآورترین، خطرناک‌ترین و ترسناک‌ترین ماده مخدری است که تا به حال وجود داشته است. شیشه، ماده مخدری است که محرک است و از ترکیبات خانگی و مواد شیمیایی تهیه می‌شود که سمی هستند و می‌توانند سلامتی و تندرستی جسمی و روحی شخص را از بین ببرند. افراد، شیشه را به این دلیل مصرف می‌کنند تا حس شادی، رضایت و اعتماد‌‌به‌نفس را در خود ایجاد کنند. این ماده همچنین می‌تواند انرژی را افزایش داده و اشتهای فردی که آن را مصرف می‌کند، کاهش می‌دهد. نشئگی پس از مصرف شیشه معمولاً به مدت شش تا هشت ساعت طول می‌کشد اما ممکن است تا ۲۴ ساعت هم ادامه داشته باشد.

متامفتامین یک داروی بسیار قوی است و غالباً به عنوان مخدر مصرف می‌شود. گرچه شیشه برای مصارف پزشکی در نظر گرفته شده بود، اما به دلیل ایجاد حس نشئگی طولانی مدت و خوشحالی در فرد مصرف کننده تا ۱۲ ساعت پس از مصرف، به عنوان ماده تفریحی شناخته شده است. با این وجود، امفتامین می‌تواند خطرات زیادی برای سلامت جسمی و روانی فرد ایجاد کند. مصرف طولانی مدت شیشه می‌تواند کاهش شدید IQ را به همراه داشته باشد، حالت جنون و آسیب‌های تغییرناپذیری در سلول‌های عصبی  ایجاد کند.

شیشه چگونه مصرف می‌شود؟


مصرف-شیشه

این دارو در شکل‌های مختلف وجود دارد و می‌تواند از روش‌های متفاوتی  که شامل بالا کشیدن آن از طریق بینی، تزریق، مصرف خوراکی یا دود کرد آن ، مصرف شود. دود کردن متامفتامین رایج‌ترین راه مصرف آن در بین افراد است.هنگامی که فرد شیشه را تزریق کرده یا دود می‌کند، سریع‌تر عمل کرده و یک حالت راش (اوج نشئگی) ناگهانی به فرد دست می‌دهد. این راش تنها چند دقیقه طول می‌کشد اما مصرف کننده، این حالت را با عنوان حالتی بی‌نهایت خوشایند توصیف می‌کند. هنگامی که فرد بجای دود کردن، متامفتامین را از طریق بینی یا خوراکی مصرف می‌کند، حس نشئگی را تجربه کرده اما معمولاً این حس، به شدت حس بدست آمده از مصرف  با روش‌های دیگر نیست.

چون که تاثیرات سرخوشی راش ماده شیشه به سرعت از بین می‌رود، باعث می‌شود که افراد به افزایش مصرف بیش از حد آن معتاد ‌شوند. و این بدین معنی است که افراد سعی می‌کنند با مصرف بیشتر این ماده مخدر، نشئگی خود را نگه دارند، و در برخی موارد، ممکن است آنها تا حدی شیشه مصرف کنند که به مدت چند روز نخوابیده یا تمام این چند روز را بخوابند. هنگامی که افراد امفتامین مصرف می‌کنند، مقدار دوپامین در مغز آنها افزایش می‌یابد، و دوپامین نقش مهمی در در احساسات خوب مانند پاداش گرفتن، انگیزه و لذت دارد.

ماده مخدر شیشه چه شکلی دارد؟


در اکثر موارد، متامفتامین به شکل پودر سفید کریستالی است. این پودر هیچ بویی ندارد، مزه آن تلخ است و به راحتی در آب حل می‌شود. شیشه ممکن است رنگ‌های دیگری نیز داشته باشد که شامل قهوه‌ای، صورتی، زرد خاکستری است. از طرف دیگر، شیشه مانند کریستال شفاف است که شبیه به یخ به نظر می‌رسد.

شیشه چگونه روی مغز تاثیر می‌گذارد؟


متامفتامین که همچنین کریستال مت یا شیشه نامیده می‌شود، ماده محرک قوی است که بطور مستقیم بر سیستم اعصاب مرکزی اثر می‌گذارد. شیشه که در اصل در اوایل قرن بیستم در داروهای ضداحتقان بینی استفاده می‌شده است، در پزشکی برای درمان افرادی که دچار بیماری اختلال بیش فعالی و کمبود توجه هستند، در نظر می‌گرفتند که بر مواد شیمیایی موجود در مغز اثر گذاشته و فعالیت بیش از حد مغز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. شیشه همچنین برای درمان بیماران چاق به عنوان کمک در کاهش وزن بکار گرفته می‌شده است.

نشئگی پس از مصرف شیشه


شیشه با افزایش مقدار دوپامینی که مغزی تولید می‌کند، روی آن تاثیر می‌گذارد. هنگامی که شخص از مصرف شیشه نشئه است، تغییراتی که در بدن او ایجاد می‌شود هم جسمی و هم روانی است. بسیاری از این تغییراتی که با توجه به چگونگی احساسات و رفتار فرد  رخ می‌دهد، ناشی از این است که این ماده مخدر چگونه بر مغز و سیستم عصبی تاثیر می گذارد.

هنگامی که افراد شیشه مصرف می‌کنند، ممکن است در ابتدا احساس خوشحالی داشته باشند، چون شیشه مانند بسیاری از مواد مخدرهای دیگر و بخصوص موادی که بسیار اعتیادآور هستند، سیستم پاداش مغز را تحریک می‌کند. و این تحریک مراکز پاداش مغز است که افراد را به ادامه مصرف مواد مخدر تشویق می‌کند. درک تاثیرات روانی شیشه یکی از جنبه‌های مهم درباره افرادی است که دوستشان داریم و به این مواد اعتیاد دارند. هنگامی که فردی این ماده مخدر را مصرف می‌کند، مغز آنها به روش‌های مختلفی باز می‌شود، و این چیزی است که آنها را وادار به ادامه مصرف کرده و اعتیاد آنها به سرعت از کنترل خارج می‌شود. هنگامی که فرد شیشه مصرف می کند، همراه با تحریک حس رضایت مغز، اتفاق دیگری نیز رخ می‌دهد و آن حس کندی و ناخوشایندی است. افراد معتاد به شیشه احساسات‌شان را به گونه‌ای که پیش از آن داشتند، تجربه نمی‌کنند، بنابراین فرد ممکن است این احساس را دوست داشته باشد چرا که به آنها کمک می‌کند که از خاطرات بد یا  دردهای روحی که در زمان هوشیاری تجربه می‌کنند، رهایی یابند. شیشه نه تنها به راهی برای نشئگی آنها تبدیل می‌شود، بلکه راهی برای رهایی از نگرانی، استرس، احساسات منفی آنها است.

راه دیگری نیز وجود دارد که فرد معتاد به شیشه از این طریق تحت تاثیر قرار می‌گیرد، و آن ایجاد خشونت است. هنگامی که فرد سرخوش از مصرف شیشه است، آنها ممکن است حس کنند که بسیار قوی هستند و توانایی آنها بیشتر از چیزی است که واقعاً هستند، و این می‌تواند به عنوان یک نمونه در معاشرت با دیگران ظاهر شود، و همچنین به عنوان خشونتی خیالی نشان داده می‌شود. مهمترین نکته برای درک طرز فکر و احساس یک فرد معتاد به شیشه این واقعیت است که هنگامی که فردی سرخوش از مصرف شیشه است، اغلب هیچ حس خودآگاهی ندارد، و این حس تا زمانی ادامه دارد که معتاد در مرحله بهبودی اعتیادش است و آن زمان متوجه رفتارهایشان و تاثیراتی که بروی اطرافیان خود داشته‌اند، می‌شوند .

احساسات جسمی


درک اینکه یک فرد معتاد به شیشه چگونه فکر می‌کند و چه احساسی دارد، به بررسی عوارض جانبی جسمی این ماده مخدر بستگی دارد.این ماده مخدر به عنوان یک محرک عمل کرده و مصرف آن می‌تواند منجر به حالتی به نام پیچش شود، که رفتارهای ناآرام و احساساتی مانند خزیدن یک حشره روی پوست است. به همین دلیل است که معتادان اغلب روی صورت‌ و دیگر قسمت‌های بدن‌شان زخم و خراش دارند.زنان اغلب به این دلیل به مصرف شیشه جذب می‌شوند که این ماده اشتهای آنها را کم کرده و به آنها در کاهش وزن کمک می‌کند، و با گذشت زمان ظاهر جسمانی شخص به دلیل مصرف شیشه بدتر می‌شود.

با اینکه نشانه‌های خاصی از چگونگی فکر کردن و احساسات معتاد به شیشه وجود دارد، اما برخی از افکار و احساسات آنها به طور کلی به معتادان مواد مخدر شباهت دارد. به عنوان مثال، معتادان مواد مخدر تنها به مصرف بعدی ماده مخدر فکر می‌کنند. آنها  به دلیل واکنش مغز آنها به ماده مخدر، دید تونلی داشته و تمایل شدیدی به آن دارند. افکار و اقدامات آنها اغلب صرفاً به تهیه ماده مخدر بیشتر اختصاص دارد، و آنها برای بدست آوردن آن هرکاری لازم باشد انجام می‌دهند.

به همین دلیل است که معتادان مواد مخدر اغلب دروغ می‌گویند، دیگران را فریب داده و دزدی می‌کنند. آنها ممکن است در رفتارهای غیرقانونی بعلاوه قاچاق مواد مخدر شرکت داشته باشند و از آن به عنوان وسیله‌ای برای بدست آوردن مواد مخدر بیشتر، استفاده کنند، و آنها توانایی درک درد و آسیبی را که اعتیاد آنها به خودشان و اطرافیان خود وارد می کند، ندارند. فردی که به شیشه یا دیگر مواد مخدر معتاد است، نه تنها دروغ میگوید و افراد را فریب می‌دهد، بلکه از آنها سوءاستفاده  نیز می‌کند. کسی که زمانی دوست‌دار و غم‌خوار اطرافیانش بود، ممکن است حتی از نزدیک‌ترین افراد خود سوءاستفاده کرده تا بتواند به مصرف مواد مخدر خود به راحتی ادامه دهد. آنها از نگرانی و عشق اعضای خانواده خود تغذیه می‌کنند.

کسی که به شیشه اعتیاد داشته باشد، ممکن است حتی التماس کرده، از عزیزانش درخواست کند و وعده‌هایی بدهد که قصد عمل کردن به ‌آنها را ندارد، و زمان زیادی طول می‌کشد تا اطرافیان آنها بپذیرند که اینکار آنها در واقع سوءاستفاده است.برای فرد معتاد تقریباً غیرممکن است که به چیزی غیر از مواد مخدر و اعتیادشان فکر کنند، تا زمانی که آنها کمک دریافت کرده و تحت درمان یا بهبودی قرار بگیرند.

نشانه‌های مصرف بیش از حد شیشه


این ماده مخدر محرک، پتانسیل مصرف بیش از حد را دارد که بطور ناگهانی یا در دراز مدت رخ می‌دهد. اُوِردوز یا مصرف بیش از حد ناگهانی که حاد نامیده می‌شود، می‌تواند زمانی رخ دهد که شخص مقدار زیادی از ماده مخدر را یکباره مصرف می‌کند. در اُوِردوز طولانی مدت که به آن اُوِردوز متامفتامین مزمن گفته می‌شود، اثرات سلامتی وجود دارد که در مصرف کنندگان مکرر و منظم این ماده مخدر روی می‌دهد.

علائمی که نشان دهنده مصرف بیش از حد شیشه است، می‌تواند شامل درد سینه، حمله قلبی، به سختی نفس کشیدن، بالا رفتن دمای بدن و پارانویا است. مصرف امفتامین همچنین ممکن است منجر به چیزی شود که جنون محرک نامیده می‌شود که  اساساً یک بیماری روانی است.

علائمی که نشان می‌دهد فردی شیشه مصرف‌ می‌کند، چیست ؟


افرادی که شیشه مصرف می‌کنند، نشانه‌های جسمانی خاصی را بروز می‌دهند. اگر نمی‌دانید چگونه مطمئن شوید که آیا فردی شیشه مصرف می‌کند، علائم مصرف این ماده مخدر عبارتند از :

 • بسیار هوشیار یا از نظر جسمانی فعال بودن
 • کاهش اشتها
 • سرعت تنفس و ضربان قلب افزایش می‌یابد

همچنین با اینکه شما قادر نیستید به عنوان کسی که فرد معتاد به شیشه را می‌بیند، این مسئله را تشخیص بدهید، اما فشار خون و دمای بدن آنها بالاتر از دیگر افراد است.

چیز دیگری که فهمیدن آن برای تشخیص اینکه فردی شیشه مصرف می‌کند، اهمیت دارد، پیچش یا پیچیدن نامیده می‌شود. پیچش مرحله ای است که در انتهای مصرف بیش از حد ماده مخدر رخ می‌دهد، هنگامی که شخص مصرف کننده شیشه، نمی‌تواند دیگر دچار نشئگی یا راش شود. همچنان که شخص برای بدست آوردن احساس سرخوشی تلاش می‌کند، اغلب با حس میل شدید و احساس ناامیدی تنها می‌ماند.

هنگامی که فرد در مرحله پیچش قرار دارد، نشانه‌های عادی آن شامل احساساتی مانند حرکت حشرات در زیر پوست، نخوابیدن به مدت چند روز، قرار داشتن در حالت جنون است. هنگامی که افراد از مصرف شیشه دچار پیچش می‌شوند، دچار توهم شده، بطور کامل از دنیای واقعی جدا می‌شوند و ممکن است به خودشان یا دیگران آسیب برسانند.

نشانه دیگری که فرد مصرف کننده شیشه دارد، مرحله سقوط است. در طول این مرحله، بدن فرد نمی‌تواند با تاثیرات مواد مخدر کنار بیاید و معمولاً این مرحله با یک دوره طولانی خواب پایان می‌یابد. سقوط می‌تواند از یک تا سه روز طول بکشد و می‌تواند یک نشانه ظاهری از مصرف شیشه باشد که برای افرادی که در اطراف شخص مصرف‌کننده هستند آشکار می‌شود.

بطور خلاصه برخی از علائم قابل مشاهده مصرف شیشه می‌تواند شامل:

 •  کشیدن پوست و مو
 • کاهش اشتها و وزن
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • حرکت سریع چشم
 • الگوی خواب عجیب که می‌تواند شامل دوره طولانی چند روزه یا حتی هفته‌ها بیداری باشد
 • تیک داشتن در اندام‌ها، حرکت غیر ارادی  عضلات، حرکات تشنجی، رفتارهای اغراق‌آمیز
 • حرف زدن مداوم
 • طغیان یا نوسانات خلقی
 • پارانویا یا توهمات

تغییرات در ظاهر فیزیکی افرادی که شیشه مصرف می‌کنند


تغییرات-در-ظاهر

متامفتامین ماده مخدری اضطراب‌آور، خطرناک و بسیار اعتیادآور است و با روش‌های مختلف، به راحتی می توان گفت که فردی شیشه مصرف می کند. برخی از نشانه‌های متداول مصرف‌کننده شیشه در ظاهر افراد بروز می کند. شیشه می‌تواند تاثیرات چشمگیر و اغلب وحشتناک بر ظاهر افراد داشته باشد، و ویژگی‌های متمایز خاصی به آنها داده که حتی یک رهگذر هم می‌تواند آنها را در فرد ببیند.

اول اینکه، افرادی که برای مدت طولانی شیشه مصرف می‌کنند، وزن‌شان اغلب به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. همچنین موضوعی به نام عارضه دهانی مت وجود دارد. این مسئله یکی از نشانه‌های شاخص مصرف کنندگان شیشه است، و نشان می‌دهد که آنها پوسیدگی شدید دندان دارند و دندان‌‌هایشان را از دست می‌دهند.

نشانه دیگری از افرادی که شیشه مصرف می‌کنند، زخم‌های پوستی است. زخم‌های پوستی به این دلیل ظاهر می‌شوند که فرد معتاد تصور می‌کنند که حشراتی روی پوست‌شان حرکت می‌کنند و آنها طبق عادت این حشرات خیالی را از پوست جدا می‌کنند که منجر به زخم شدن پوست می‌شود.

 اگر فردی به شیشه معتاد بوده و سپس مصرف آن را قطع کند، نشانه‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند به دلیل قطع مصرف ، برای اطرافیان آنها آشکار شود. قطع مصرف شیشه بخصوص در کسانی که به مدت طولانی شیشه مصرف کرده‌اند، منجر به علائم روانی شدیدی می‌شود.

نشانه هایی که بیان کننده وابستگی فرد به شیشه است و دوره ترک را تجربه می‌کند، علاوه بر میل بسیار شدید، می‌تواند شامل، اضطراب، خستگی، افسردگی و جنون باشد.

اگر متوجه علائم مصرف شیشه در فردی شدید، مهم است که از یک متخصص ترک اعتیاد یا یک پزشک متخصص کمک بگیرید. هنگامی که فردی به شیشه اعتیاد دارد، می‌تواند نه تنها به خودش آسیب زده، بلکه برای اطرافیان نیز خطرناک باشد.

شیشه و آسیب مغزی


اعتیاد طولانی مدت به شیشه می‌تواند آسیب‌های شدیدی نه تنها به بدن، بلکه به مغز نیز وارد کند.برخی آسیب‌ها ممکن است برگشت‌ناپذیر باشند. مصرف دنباله دار متامفتامین می‌تواند به نورون‌های دوپامین وسروتونین به شدت آسیب زده و بر احساسات ، واکنش‌ها و افکار فرد تاثیر بگذارد.  آسیب شدید به این نورون‌ها می‌تواند منجر می‌شود که یک مصرف کننده، علائم افسردگی، پارانویا و توهمات داشته باشد.

تاثیرات کوتاه مدت مصرف شیشه


مصرف مقدار و دوز کم یا کنترل شده شیشه، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. امفتامین یک ماده محرک است که اغلب منجربه افزایش فعالیت‌های جسمانی و انرژی می‌شود. مصرف‌کنندگان شیشه، تمایل به فعالیت‌های بیش از حد داشته، خود را فراتر از محدودیت‌های جسمی و روانی عادی قرار می‌دهند. در نتیجه، هنگامی که نشئگی از بین می‌رود، مصرف کنندگان از نظر جسمی و روحی بهم می‌ریزند.

مصرف شیشه، در موارد بسیار شدید می‌تواند باعث شود که فرد معتاد کارهای روزانه و ضروریاتی مانند بهداشت فردی یا غذا خوردن را نادیده بگیرد. شیشه به عنوان یک کاهش دهنده اشتها، باعث می‌شود که مصرف کننده به دلیل سرکوب گرسنگی ، کاهش وزن شدیدی را تجربه کند. تا زمانی که بدن بدون مواد مغذی می‌ماند، مکمل شیشه سرانجام عوارضی را بر بدن تحمیل می‌کند.

دیگر تاثیرات کوتاه مدت جدی که مصرف شیشه دارد، عبارتند از :

 • کج خلقی
 • به سختی خوابیدن
 • حالت تهوع
 • بیش فعالی
 • زود رنجی
 • افزایش دمای بدن
 • توهمات
 • اضطراب
 • پارانویا
 • تشنج

تاثیرات بلند مدت مصرف شیشه


مصرف مداوم شیشه می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مغز و بدن وارد کند. مصرف بیش از حد شیشه، منجر به کاهش IQ و از دست دادن حافظه شود. مصرف آن همچنین می‌تواند بر مواد شیمیایی مغز بویژه دوپامین و سرتونین اثر گذاشته که هردوی آنها نورون‌های مسئول مهارت‌های حرکتی، افکار و احساسات هستند. عدم تعادل این مواد شیمیایی در مغز می‌تواند علائم افسردگی، اضطراب و جنون را در مصرف کننده شیشه تحریک کند.

مصرف طولانی مدت مت‌امفتامین می‌تواند به رگ‌های خونی مغز آسیب زده ، خطر سکته مغزی را افزایش داده و منجر به بی نظمی ضربان قلب شود. معتادان به شیشه ، مستعد از دست دادن دندان‌ها نیز هستند. شیشه بر عملکرد غدد بزاقی دهان اثر گذاشته که این غدد ، از اسید غذا جلوگیری کرده و باکتری‌ها را از بین می‌برد. درمقابل ، اسید شروع به از بین بردن مینای دندان می‌کند. در موارد خفیف، مصرف کننده شیشه، تنها دچار چند پوسیدگی دندان و قرمزی لثه می‌شود. با این حال،  موارد شدید آسیب‌های دهانی باعث می‌شود که معتادان دچار عوارض دهانی شیشه شده که صحنه ترسناک پوسیدگی دندانی است که اغلب می‌افتد.

دیگر تاثیرات عمومی طولانی مدت مصرف شیشه شامل :

 • سوءتغذیه
 • افسردگی
 • علائم صرع
 • مشکلات تنفسی
 • آسیب به کبد و کلیه
 • زخم‌های شیشه یا زخم‌های باز و ورم‌های چرکی ناشی از کندن پی در پی پوست

روش‌های درمانی اعتیاد به شیشه


هر مرکزی شامل گروهی از متخصصانی است که اعتیاد به شیشه و با چگونگی درمان مؤثر آن آشنا هستند. روش‌های درمانی شیشه برای هرفرد متفاوت است و در نهایت به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل، جنسیت فرد، طول مدت اعتیاد، و اینکه اختلالات دیگری مانند افسردگی یا اضطراب همزمان با اعتیاد وجود داشته باشد. سطوح مختلف درمانی برای ترک شیشه وجود دارد:

 • سم زدایی تحت نظارت پزشکی
 • درمان بستری در محل زندگی
 • برنامه جزئی بستری در بیمارستان
 • درمان سرپایی
 • درمان سرپایی شدید
 • مراقبت و جلوگیری از بازگشت

سم زدایی پزشکی


سم‌زدایی پزشکی اولین قدم در روند توانبخشی شیشه در مرکز بهبودی است، که شامل تمیز کردن بدن از مواد مخدر و مواد مضر دیگر است. اما قبل از اینکه این مرحله شروع شود، گروهی از پزشکان، درمانگرها، مشاوران و افراد پشتیبان، هر فرد را بطور کامل ارزیابی کرده تا نیازهای آنها را تعیین کرده و طرح درمانی شیشه را تشکیل دهند. روند سم زدایی در ابتدا حول ترک شیشه است که می‌تواند منجر به ناراحتی و استرس در بدن و ذهن شود. پزشکان آموزش دیده مخصوص هر بیمار را در طول این مرحله تحت نظر قرار می‌دهند تا مطمئن شوند که سم زدایی به شیوه‌ای امن و راحت پیش می‌رود. زمانی که روند سم زدایی کامل شد، مرحله توانبخشی شروع شده که شامل مراقبت‌های جسمانی و روانی است که آسیبی که اعتیاد شیشه به بدن و ذهن فرد وارد کرده را تحت درمان قرار می‌دهد.

مراقبت‌های پس از توانبخشی شیشه


مرحله آخر از درمان شیشه، مراقبت است. برنامه مراقبت در طول درمان ضروری است تا به فرد کمک کند تا پس از گذراندن برنامه آموزشی از بازگشت آنها به شیشه جلوگیری شود. طرح‌های مراقبتی ما اغلب شامل معاینه‌های برنامه‌ریزی شده با پزشکان و درمانگران در خانه است تا اطمینان حاصل شود که هر بیمار مهارت‌های زندگی عاقلانه‌ای که در توانبخشی یاد گرفته‌اند را انجام می‌دهند.

برنامه و دوره توانبخشی و بهبودی هر فرد متفاوت است. میزان موفقیت درمان شیشه با دیگر داروهای بسیار اعتیادآور برابر است. بسیاری از افراد بهبودی موفقی داشته و به نوبه خود توانسته اند سلامتی جسمی خود، روابط و هرچیز دیگری را که به دلیل اعتیاد از دست داده بودند، دوباره بدست آورند. بهبودی یک پروسه ادامه دار برای افرادی است که به شیشه اعتیاد داشتند و می‌تواند تا پایان عمر ادامه داشته باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *